top of page
Sahibus Samahah Dato' Setia Prof. Madya Dr. Haji Anhar bin Haji Opir.png

Sahibus Samahah Dato' Setia Prof. Associate Dr. Haji Anhar bin Haji Opir

He holds a Doctorate of Philosophy (Fiqh Wa Usuluh) Mumtaz from The World Islamic Sciences and Education University (WISE), Jordan, a Master's Degree (Islamic Philosophy) Mumtaz from the University of Cairo, Egypt and a Bachelor's Degree with Honors (Islamic Shariah) from the University of al- Azhar, Egypt.

He started his career as a Lecturer at the Center for Islamic Thought and Understanding (CTU) at UiTM Pahang (July-December 2006) and at UiTM Melaka (January-June 2007). He then became a Senior Lecturer at the Islamic Studies Department, Sultan Idris University of Education (UPSI) in August 2007.

He served as Deputy Mufti of Selangor from January 2016 to 20 May 2021 before being appointed as the 7th Dato' Seri Utama Royal Mufti of Selangor with effect from 21 May 2021.

bottom of page